Świętokrzyskie takie cudne! Część 2- Góra Zelejowa (Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny)

Świętokrzyskie takie cudne!

Kolejnym punktem na naszej świętokrzyskiej mapie cudnych miejsc jest Góra Zelejowa (372m n.p.m.), na której znajduje się rezerwat utworzony w 1954.

Podobnie jak w przypadku Miedzianki, Zelejowa oferuje nam piękne widoki oraz ciekawe formacje skalne. Kamieniołom istniejący na tej górze był czynny do 1954 roku. Miejsce to stało się słynne dzięki kalcytowi o ciekawym i niepowtarzalnym wzorze „różanki zelejowskiej”. Nazwa ta nawiązuje do form, jakich przybierały okruchy jasnego kalcytu otoczone wiśniowym hematytem. Co ciekawe różanka spokojnie mogła konkurować z marmurami włoskim, gdyż jej powierzchnię można było idealnie wypolerować.

Szlak Archeo -Geologiczny

Początki wydobycia na Zelejowej datuje się na XV wiek. Gdzie m.in. możemy znaleźć wyroby z różanki zelejowskiej? Otóż w katedrze wawelskiej w Krakowie oraz w innych sakralnych obiektach nie tylko w województwie małopolskim, ale także świętokrzyskim, np. w kościele na Karczówce.

Kiedy przyjrzymy się skałom na Zelejowej, dostrzeżemy dość duże szczeliny. Zwane są w tym „szparami” i powstały na skutek wydobywania kalcytu.

Przez górę przebiega czerwony szlak z Chęcin, którym oprócz na Zelejową dotrzemy również na pasmo Bolechowicki, Zgórskie i Kadzielniańskie. Zatem można z Zelejowej dojść górami do Kielc. Trasa jest bardzo widokowa i choć przewyższenia nie są duże, to można się trochę zmęczyć.

Widoki z Zelejowej

Zelejowa

Do rejonu Zelejowej możemy dotrzeć na dwa sposoby. Albo czerwonym szlakiem (bitą drogą) na piechotę lub samochodem od strony Chęcin, albo od strony miejscowości Zelejowa. Auto można zostawić praktycznie przy wejściu na szlak. Oprócz czerwonego szlaku, który wiedzie na szczyt, obok przebiega szlak niebieski (polami), którym można dotrzeć do Jaskini Piekiełko.

Skały zelejowskie przyciągają wspinaczy. Kiedy usiłowałam znaleźć rzetelne informacje na temat dróg wspinaczkowych w tym rejonie, okazało się, że z brak regulacji prawnych oraz przez wzgląd na dobro terenów objętych ochroną rezerwatową, nie można np. znaleźć oficjalnych topo skał. Oczywiście internet skrywa w sobie odpowiednie materiały, które mogą przydać się wspinaczom chcącym eksplorować zelejowskie skały. Jednak z racji tego, że Zelejowa to rezerwat, wspinanie nie jest tam do końca mile widziane. Natomiast parę razy spotykałam w tym rejonie spore grupy wspinaczy, co oznacza, że raczej przyciąga lokalnych amatorów walki w skałach.

Zelejowa

Zelejowa

Zelejowa

Zelejowa jest moim częstym celem rodzinnych spacerów, gdy tylko jestem w Kielcach. W miejscu tym można naprawdę poczuć się jak w górach. Pierwszy raz Zelejową zdobywałam zimą, kiedy przejście skalną „granią” przysporzyło mi trochę kłopotów i dostarczyło pozytywnego dreszczyku emocji. Z góry mamy piękny widok na Chęciny oraz na okoliczne łąki i pola. Warto tam zajrzeć o każdej porze roku.

Co widać z Zelejowej?

widoki z Zelejowej

Chęciny widziane z Zelejowej

Chęciny

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Świętokrzyskie takie cudne! Część 2- Góra Zelejowa (Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny)

  1. Pingback: Świętokrzyskie takie cudne. Część 6. Stokówka i Zalejowa (Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny) | Podróże według rudej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s